Sobota
24 luty 2024


Imieniny:

Boguty, Bogusza, Macieja
Sobota

° °
Niedziela
Poniedziałek
Czy w Grajwie odczuwalny jest smog
Kursy Średnie:
EUR4,1923
USD3,7625
CHF4,0097
GBP5,891
 
źródło NBP.pl
Lotto
16-01-18
4
5
15
21
24
27
2
7
16
27
36
49
Multi2
12-01-18
4
8
14
16
20
21
25
30
31
37
39
42
44
54
57
58
65
71
72
78
Plus: 65
Multi2
12-01-18
3
15
17
18
22
26
30
34
36
37
55
57
58
61
63
65
67
68
73
74
Plus: 65
Mini
16-01-18
28
31
32
37
41
Na sygnale 998
2016-11-02 12:17:09

10 października 2016 r. o godzinie 11:31 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ulicy Szczuki w Szczuczynie.


Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażak kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że pali się pokój w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w zabudowie szeregowej.

W bezpośredniej rozmowie ze świadkiem zdarzenia ustalono, że ewakuował on
z zadymionego mieszkania 2 dzieci w wieku przedszkolnym, które nie odniosły żadnych obrażeń i nie wymagały pomocy medycznej. Działania ratowniczo – gaśnicze polegały na wprowadzeniu do strefy zagrożenia strażaków w aparatach ochrony dróg oddechowych i podaniu 2 prądów wody w natarciu na palące się wyposażenie pokoju. Po stłumieniu ognia usunięto na zewnątrz budynku tlące się elementy wyposażenia i dogaszono prądem wody. Przy użyciu kamery termowizyjnej sprawdzono wszystkie pomieszczenia pod kątem obecności ludzi i wykrycia ukrytych ognisk pożaru. Mieszkanie dokładnie oddymiono a miejsce objęte działaniem ratowniczym przekazano do nadzorowania lokatorom. Władze miasta zapewniły rodzinie lokal zastępczy do czasu wykonania remontu w mieszkaniu, które uległo częściowemu zniszczeniu. W działaniach ratowniczych uczestniczyły 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna.

11 października 2016 r. o godzinie 19:03 do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o pożarze ładowarki Fadroma na terenie jednego z zakładów przy ulicy Kolejowej w Grajewie. W chwili przyjazdu na miejsce zdarzenia 2 zastępów Państwowej Straży Pożarnej paliła się tylna część maszyny, natomiast operator przebywał na zewnątrz. Na palącą się ładowarkę strażacy podali prąd piany ciężkiej, dzięki czemu pożar został szybko i skutecznie ugaszony.

15 października 2016 r. o godzinie 13:04 strażacy zostali zadysponowani do wypadku drogowego na ulicy Ełckiej w Grajewie. W oparciu o uzyskane informacje o rozmiarach i skutkach wypadku do zdarzenia wyjechały niezwłocznie 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Na miejscu ustalono, że w zdarzeniu biorą udział 2 samochody osobowe oraz samochód ciężarowy z ładunkiem kruszywa i 5 osobom udzielana jest pomoc medyczna. Po wstępnym zaopatrzeniu poszkodowanych lekarz podjął decyzje o przetransportowaniu 3 osób, w tym dziecka do szpitala w Grajewie w celu wykonania dalszych badań. Ze względu na bezpieczeństwo prowadzonych działań miejsce zdarzenia oznakowano i zabezpieczono oraz wprowadzono wahadłowy ruch pojazdów, którym kierowali strażacy. Z chwilą zakończenia działań przez służby i podmioty współdziałające strażacy zneutralizowali rozlane płyny eksploatacyjne i usunęli z drogi pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie w ruchu.

19 października 2016 r. o godzinie 8:39 grupa 6 nurków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie została zadysponowana do poszukiwania zaginionego mężczyzny w zalewie Kalno w Dąbrowie Białostockiej. Ze względu na trudne warunki pogodowe i hydrologiczne oraz brak możliwości użycia w działaniach łodzi hybrydowej podjęto decyzję o wykorzystaniu łodzi wiosłowej, z której przeszukiwano dno akwenu. W związku z tym, że poszukiwania tą metodą nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, do poszukiwań zadysponowano zastęp strażaków nurków z sonarem dookólnym z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie. Po kilku godzinach poszukiwań sonar wskazał prawdopodobną lokalizację zwłok. Ciało poszukiwanego mężczyzny podjęli z dna zbiornika wodnego strażacy nurkowie z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon mężczyzny.

25 października 2016 r. o godzinie 11:03 do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku o wypadku drogowym na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Braci Świackich w Grajewie. Jak wstępnie ustalono kierujący ciągnikiem rolniczym Fendt z przyczepą wyjeżdżając z drogi podporządkowanej zderzył się z samochodem ciężarowym Scania. W wyniku zderzenia pojazdów ciągnik rolniczy przewrócił się na bok tarasując częściowo skrzyżowanie i jeden pas ruchu, natomiast kierujący samochodem ciężarowym zatrzymał się na poboczu drogi po przejechaniu około 100 metrów. Kierowca ciągnika rolniczego po udzieleniu pomocy na miejscu został przetransportowany do szpitala w Grajewie w celu wykonania badań kontrolnych. W toku dalszych czynności ustalono, że po zderzeniu z ciągnikiem rolniczym częściowemu uszkodzeniu uległa naczepa samochodu ciężarowego z ładunkiem części do samochodów osobowych przewożonych do odbiorcy w Finlandii. Działania 2 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji i sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych, usunięciu pozostałości powypadkowych, kierowaniu ruchem drogowym oraz zabezpieczeniu ładunku na naczepie samochodu ciężarowego Scania.

29 października 2016 r. o godzinie 16:02 grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Tamie gm. Rajgród (fragment drogi krajowej nr 61). Polak kierujący samochodem dostawczym Ford Transit zderzył się z samochodem ciężarowym Volvo z naczepą na łotewskich numerach rejestracyjnych. Po zderzeniu pojazdów uszkodzony samochód dostawczy zatrzymał się na poboczu a samochód ciężarowy, z którego wyciekło paliwo na środkowym pasie zjazdowym. Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał. W pierwszej fazie działań strażacy oznakowali i zabezpieczyli miejsce objęte działaniem ratowniczym
i odłączyli przewody od akumulatora w samochodzie dostawczym. Następnie przy użyciu pompy do cieczy ropopochodnych przepompowano paliwo z uszkodzonego zbiornika ciągnika siodłowego do pojemnika zastępczego. Rozlany na długości kilkudziesięciu metrów olej napędowy zneutralizowano preparatem Sintan i sorbentem Compact. W likwidacji skutków zdarzenia uczestniczyły 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa i jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Woźnejwsi.

31 października 2016 r. o godzinie 11:53 stanowisko kierowania odebrało zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem 2 samochodów osobowych na ulicy Szczuki w Szczuczynie. Na miejscu zdarzenia ustalono, że samochód osobowy Audi A3, którym podróżowały 2 osoby podczas manewru wyprzedzania zderzył się ze skręcającym w lewo samochodem osobowym VW Golf. W wyniku zderzenia pojazdów osobowy VW Golf z 2 pasażerów uderzył w betonowy słup energetyczny. Osoby podróżujące tym samochodem po wstępnym zaopatrzeniu medycznym na miejscu zdarzenia zostały przetransportowane do szpitala w Grajewie. Strażacy zabezpieczyli miejsce wypadku drogowego, odłączyli przewody od akumulatorów
w uszkodzonych pojazdach i do czasu zakończenia działań przez podmioty współdziałające kierowali ruchem drogowym. Z chwilą zakończenia czynności wyjaśniających przystąpiono do usuwania pozostałości powypadkowych, które stwarzały zagrożenie innym kierującym. W działaniach ratowniczych uczestniczyły zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa i Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna.

W październiku 2016 r. jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu grajewskiego 9 razy wyjeżdżały do usuwania skutków silnego wiatru, 6 razy do pożarów sadzy w przewodach kominowych, 3 razy do pożarów suchych traw na nieużytkach oraz innych zdarzeń, w których zagrożone było życie i zdrowie ludzi oraz mienie i środowisko.


Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz LichotaStrona Główna  |  Redakcja  |  Polityka Prywatności  |  Paintball Grajewo i okolice  |  ZG Panel  |  Laureaci konkursów  |  Ogłoszenia  |  Katalog Firm  |  Partonat Medialny  |  Reklama  |  Kontakt
redakcja@zyciegrajewa.pl © Życie Grajewa 2011