Piątek
29 marzec 2024


Imieniny:

Marka, Wiktoryny, Zenona
Piątek

° °
Sobota
Niedziela
Czy w Grajwie odczuwalny jest smog
Kursy Średnie:
EUR4,1923
USD3,7625
CHF4,0097
GBP5,891
 
źródło NBP.pl
Lotto
16-01-18
4
5
15
21
24
27
2
7
16
27
36
49
Multi2
12-01-18
4
8
14
16
20
21
25
30
31
37
39
42
44
54
57
58
65
71
72
78
Plus: 65
Multi2
12-01-18
3
15
17
18
22
26
30
34
36
37
55
57
58
61
63
65
67
68
73
74
Plus: 65
Mini
16-01-18
28
31
32
37
41
Przepytaliśmy kandydatów na burmistrza
2014-11-14 17:35:38

Już wkrótce zadecydujemy, kto będzie piastował przez kolejne 4 lata najwyższe stanowisko w mieście. Postanowiliśmy przepytać kandydatów na to najważniejsze stanowisko w tym celu zebraliśmy pytania od czytelników a następnie zadaliśmy je kandydatom. Oto co nam odpowiedzieli. (odpowiedź wg kolejności alfabetycznej)







Kandyduję na Burmistrza Miasta Grajewo bo...




Gutowska Marta
Grajewo to miasto, w którym urodziłam się mieszkam i pracuję. Wraz z mężem wychowujemy dwoje dzieci. Zależy mi na odpowiednim kierunku rozwoju miasta, zapewniającym grajewianom pracę, godziwe warunki mieszkaniowe, szybki dostęp do opieki medycznej, dobrze wyposażonych szkół.

Cebeliński Tomasz:
Tak wiele sfer miasta jest niezauważanych, zaniedbanych, lekceważonych. Kandyduję, by zmienić oblicze miasta, które obecnie trudno zaklasyfikować do miast atrakcyjnych, rozwojowych, ciekawych, przemysłowych, itp. Miastu należy nadać charakter i indywidualną tożsamość. Chcę posiadane umiejętności i wiedzę wykorzystać w rozwijaniu przedsiębiorczości Grajewa i komfortu życia mieszkańców.

Kiełczewski Adam
Kandyduję dlatego, że los Grajewa nie jest mi obojętny, kocham to Miasto i chciałbym aby wszyscy mieszkańcy czuli się w nim jak najlepiej. Swoją pracę traktuję jako służbę, równocześnie jest to zajęcie pasjonujące, a zaangażowanie na rzecz naszej małej ojczyzny sprawia mi ogromna satysfakcję. Mijająca kadencja obfitowała w różnorodne koncepcje i projekty, dlatego też jestem w pełni przygotowany do ich realizacji w nowej, ale jakże ważnej dla Grajewa perspektywie finansowej. Miasto posiada koncepcję zagospodarowania Central Parku, jak i rewitalizacji naszego śródmieścia. Myślę również o dworcu kolejowym, a właściwie o przywróceniu jego wizerunku do dawnej świetności. Budowa hali sportowej przy Zespole Sz. M. Num.3 to również inwestycja bardzo realna, gdyż w tym roku zakończyliśmy jej projekt. Uważam jednak, że najważniejszą rzeczą w tej trudnej misji jest dokończenie już rozpoczętych inwestycji, czyli Muzeum Mleka i Basenu, zagospodarowanie podstrefy Suwalskiej Strefy Ekonomicznej, w której to na pewno znajdzie pracę wielu naszych mieszkańców.

Latarowski Dariusz
Kandyduję na Burmistrza Miasta Grajewo, aby udowodnić, że nasze Miasto może osiągnąć więcej i to dzięki wykorzystaniu możliwości i potencjału mieszkających tu ludzi. Mam pomysł na pobudzenie rozwoju gospodarczy poprzez rozbudowę infrastruktury, wspieranie miejscowych firm, usprawnienie administracji oraz pozyskiwanie środków unijnych z nowej perspektywy finansowej UE. Startuję po to, by nasze dzieci i wnuki mogły znaleźć tutaj pracę i stabilizację.


Rogowska Małgorzata
Dostrzegam potrzebę zmiany w myśleniu o sprawach miasta i jego mieszkańców. Chcę poprawić funkcjonowanie najważniejszych dziedzin życia: społecznego, gospodarczego i kulturowego. Wykorzystując wielką szansę europejską w ramach Umowy Partnerstwa 2014-2020, pragnę dokonać zmian w sferze inwestowania na obszarze grajewskich terenów inwestycyjnych. To ogromna szansa na zmniejszenie bezrobocie w mieście. Musimy powiększyć i uzbroić nowe tereny inwestycyjne, włączyć je do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz skutecznie promować. Nie można zapominać o lokalnych przedsiębiorcach. Nie można dusić grajewskiej przedsiębiorczości wysokim podatkiem od nieruchomości. Jego wzrost nie powinien przekraczać wskaźnika inflacyjnego, z czym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Jako architekt widzę ogromną potrzebę uporządkowania starego zdegradowanego centrum miasta i poprawy jego wizerunku.


Rogowski Arkadiusz
Kandyduję na Burmistrza Miasta Grajewo ponieważ nie podoba mi się kierunek w którym zmierzamy. Grajewo już od dłuższego czasu jest miastem, które zamiast się rozwijać – zwija się z każdym rokiem co raz bardziej. Dotychczasowi włodarze i radni doprowadzili do sytuacji, w której stawka podatku od nieruchomości dla budynków pod działalność gospodarczą jest wyższa niż w Łomży, Suwałkach a nawet Białymstoku. Jednocześnie dług miasta w przeliczeniu na mieszkańca Grajewa osiągnął już połowę długu przypadającego na białostoczanina. Nic więc dziwnego, że ilość mieszkańców naszego miasta z roku na rok maleje. Przecież przy logice obecnej władzy nie może być inaczej: lepiej zarabiający grajewianie, którzy tu pracują - zmieniają miejsce zamieszkania na ościenne gminy i tam płacą podatek dochodowy, którego część zasila kasy tychże gmin. Jednocześnie mieszkańców, którzy pozostali w Grajewie i dzielą się z naszym miastem swoimi dochodami – Rada Miasta karze corocznymi podwyżkami podatków lokalnych i innych opłat.


2. W przypadku gdy to się uda moją pierwszą decyzją będzie...




Gutowska Marta
Zorganizowanie spotkania z osobami zarządzającymi miejskim mieniem w celu rozpoczęcia wypracowywania wspólnej strategii kierunków i rozwoju Grajewa


Cebeliński Tomasz
Niezwłoczny (natychmiastowy) kontakt z osobami i podmiotami bezpośrednio odpowiedzialnymi za stan porządku w mieście. Każdy teren, ulica i plac administracyjnie przypisanym miastu zostanie posprzątany według mojego schematu. Pragnę zaznaczyć, iż wskażę również (podmiotom i osobom), jak się sprząta, aby posprzątać. Stan porządku w mieście należy do najgorszych na przestrzeni ostatnich lat.

Kiełczewski Adam
Moja pierwszą decyzją, którą podejmę będzie zorganizowanie spotkania
i zapoznanie się z nową Radą Miasta, wprowadzenie jej w administracyjne
i statutowe uwarunkowania, jak i wspólne omówienie projektu budżetu na rok 2015.

Latarowski Dariusz
Wypracowanie strategii działania z „nową” Radą Miasta.


Rogowska Małgorzata
Utworzenie w strukturze Urzędu Miasta Punktu Obsługi Inwestora. Zatrudniony w punkcie specjalista będzie promował tereny inwestycyjne miasta, szukał inwestorów zewnętrznych, pomagał lokalnym przedsiębiorcom.

Rogowski Arkadiusz
Pierwszą moją decyzją będzie przeprowadzenie zewnętrznego audytu w Urzędzie Miasta w celu znalezienia nieprawidłowości w pracy tej instytucji.




3. Trzy najważniejsze punkty Pana/i programu?




Gutowska Marta
Zmniejszenie zadłużenia miasta, pozyskanie przedsiębiorców w celu zapewnienia miejsc pracy, systematyzacja przeprowadzania inwestycji miejskich.


Cebeliński Tomasz
Wydarzenia z listopada wskazują, że problemem, który nabrał charakteru priorytetowego, to stan mieszkań komunalnych w zasobach ADM. Miasto w ograniczonym lub zerowym zakresie dysponuje zasobami mieszkaniowymi. Mieszkania komunalne stają się warunkiem koniecznym funkcjonowania miasta. To także pytanie o niską aktywność TBS.
Teren dworca PKS i PKP.
Inwestycje miejskie w oparciu o środki z UE.

Kiełczewski Adam
Zmniejszenie bezrobocia, największej bolączki grajewian, zwłaszcza młodych, którzy migrują do innych miast, licząc na lepszą perspektywę życiową. Wierzę, że dołączenie do S.S.S.E.(Specjalnej Suwalskiej Strefy Ekonomicznej) pozwoli jak najszybciej znaleźć inwestorów chcących wybudować w obrębie miasta nowe zakłady, dające pracę naszym mieszkańcom.
Realizacja „małej” obwodnicy miasta Grajewa.
Zrewitalizowanie terenów Central Parku i Centrum Miasta oraz budowa bloku mieszkalnego TBS.


Latarowski Dariusz
Rozwój gospodarczy, odpowiedzialny samorząd, sprawna administracja, bezpieczeństwo mieszkańców.


Rogowska Małgorzata

- uchwalenie zwolnienia z podatku dla przedsiębiorców na podstawie przepisów o pomocy regionalnej, które regulują zasady udzielania takiego wsparcia w latach 2014–2020,
- centrum Grajewa wymaga radykalnej ingerencji w formę zabudowy i zagospodarowania terenu. Chcę, aby miasto posiadało śródmieście z prawdziwego zdarzenia. Związane będzie to z przebudową układu komunikacyjnego oraz nową zabudową mieszkalno-usługową. Środki będą pochodzić z Narodowego Programu Rewitalizacji Miast w ramach perspektywy unijnej 2014-2020,
- system monitoringu wizyjnego newralgicznych miejsc na terenie Grajewa. Monitoring jest coraz powszechniej stosowanym przez miasta narzędziem dodatkowego zabezpieczenia przestrzeni publicznej. Dobrze zaprojektowany i sprawnie działający system zwiększy poczucie bezpieczeństwa obywateli, będzie oddziaływać prewencyjnie, przeciwdziałać aktom wandalizmu, zapobiegać przestępstwom, wykroczeniom i wypadkom.

Rogowski Arkadiusz

Najważniejsze punkty mojego programu to niskie podatki, zrównoważony budżet i wolny rynek. Uważam, że budżet miasta powinien być jak najmniejszy. Im mniej pieniędzy miasto ściągnie z mieszkańców, tym więcej pozostanie w ich kieszeniach. Sami mieszkańcy wykorzystają je na pewno o wiele efektywniej, niż zrobiliby to za nich urzędnicy.


4. Czy potrzebna jest reorganizacja w urzędzie miasta?


Gutowska Marta
Po zapoznaniu się ze strukturą organizacyjną UM wzorem innych nowoczesnych urzędów miejskich właściwe jest przeorganizowanie niektórych działów.

Cebeliński Tomasz

Reorganizacja, restrukturyzacja, przegrupowanie, przebudowa tylko dla zasady, nie są zgodne z moimi zasadami. Potrzebni są mi ludzie o najwyższych kompetencjach w obszarze środków UE, grantów, środków pozabudżetowych. W tym zakresie przeprowadzę BBK (Bilans Kompetencji Kadr) w Referacie Strategii Rozwoju i Promocji Miasta i Wydziale Inwestycji i Pozyskiwania Środków. Powołam Miejskiego Koordynatora Środków z UE.


Kiełczewski Adam
Nie. Przez 4 lata pracowałem z ludźmi kompetentnymi. Niewielkich zmian dokonałem w trakcie kadencji ,gdy obejmowałem urząd burmistrza. Obecnie nie planuje żadnych zmian, chyba że mówimy o pracownikach mających już świadczenie emerytalne.

Latarowski Dariusz
Tak, urząd powinien być sprawny, kompetentny, a także przyjazny mieszkańcom. To musi być miejsce pozbawione korupcji i układów, do którego z chęcią przychodzą mieszkańcy ze swoimi problemami i ideami. Konieczne jest powołania wydziału ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych współpracującego z jednostkami i zakładami miejskimi.


Rogowska Małgorzata
Czy potrzebna jest reorganizacja w urzędzie miasta?

Tę wiedzę posiądę po wygranych wyborach oraz po zapoznaniu się z pracą Urzędu Miasta oraz poszczególnych wydziałów.

Rogowski Arkadiusz
Reorganizacja w Urzędzie Miasta jest niezbędna. Zlikwiduję wszystkie wydziały i referaty w Urzędzie Miasta i powołam w to miejsce jednoosobowe stanowiska. Dzięki temu urzędnicy będą w końcu odpowiadać za to co robią, a ich decyzje podejmowane będą sprawniej.


5. Tereny inwestycyjne ma już prawie każde większe miasto na ścianie wschodniej Polski. To duża konkurencja w pozyskaniu inwestora. Jaki jest Pana/i sposób na ściągnięcie nowych przedsiębiorców, którzy stworzą nowe miejsca pracy?



Gutowska Marta
Z pewnością niezbędny jest dział w UM zajmujący się poszukiwaniem i utrzymywaniem kontaktów z potencjalnymi inwestorami, dlatego właściwym jest przeorganizowanie i unowocześnienie struktury UM.


Cebeliński Tomasz
Pozyskiwanie inwestorów zewnętrznych w otoczeniu gmin, które stają aktywne i konkurencyjne nie może być tematem publicznych rozważań. To działanie strategiczne miasta, a na etapie kampanii zdradzanie własnych planów w tym zakresie wskazywałoby, na niefrasobliwość. Narzędzia, które chcę wykorzystać nie mogą być rozgłaszane przed. Mogą być wyjaśniane w trakcie lub po pozyskaniu inwestorów. Nadmienię, że szczególny zakres działań skieruję wobec „inwestorów wewnętrznych” przedsiębiorców już obecnych na grajewskim rynku.


Kiełczewski Adam
Niedawno otrzymaliśmy pozytywną opinię dotyczącą rozszerzenia SSSE
> na terenach inwestycyjnych. Pojawi się nowa możliwość korzystania z ulgi w podatku dochodowym, nawet do 70 % zainwestowanych środków. Chciałbym przypomnieć, że przedsiębiorcy mogą również korzystać z ulgi w podatku od nieruchomości na podstawie uchwały „de minimis”, kilka firm z niej skorzystało.
Na chwilę obecną kilka grajewskich firm zadeklarowało
rozbudowę swoich przedsiębiorstw ,właśnie na terenach inwestycyjnych. Jeśli chodzi o pozyskanie nowych przedsiębiorców mam wiele nowych koncepcji i planów, jednak na chwilę obecną nie chciałbym ich zdradzać. Myślę, że już niedługo powstanie nowa fabryka i będzie niekwestionowanym dowodem mojej pracy dla pozyskania nowych inwestorów. Działania Grajewskiego Klastra, który zrzesza miejscowych przedsiębiorców również może pozytywnie wpłynąć na politykę finansową nowej perspektywy.

Latarowski Dariusz
Kompetentni i przyjaźni dla inwestorów urzędnicy.


Rogowska Małgorzata
Jak już wspomniałam wcześniej, będzie temu służyć Punkt Obsługi Inwestora.


Rogowski Arkadiusz
Chciałbym już w przyszłym roku praktycznie zlikwidować podatek od nieruchomości dla mieszkańców naszego miasta i zdecydowanie obniżyć (a po spłaceniu długów miasta również zlikwidować) podatki od nieruchomości i środków transportowych dla przedsiębiorców. Razem z kandydatami na radnych z grajewskiej Nowej Prawicy chcemy by Grajewo stało się jedną wielką strefą ekonomiczną.


6. Czy Zakład Wodociągów i Kanalizacji powinien zostać przekształcony w spółkę czy pozostać zakładem budżetowym?



Gutowska Marta
Uważam, że bezpieczeństwo pracowników jest najważniejsze. Ewentualne zmiany formy zakładu mogłyby nastąpić jedynie za zgodą załogi ZWiK.


Cebeliński Tomasz
Zakład Wodociągów i Kanalizacji powinien pozostać zakładem budżetowym

Kiełczewski Adam
Poczyniłem pewne kroki w zakresie rozpoczęcia transformacji zakładu w spółkę, lecz nie odniosły one aprobaty u obecnej rady. Ten proces jest bardzo skomplikowany w odniesieniu do wyceny majątku, czy amortyzacji środków trwałych. Przede wszystkim w tej sprawie należy prowadzić otwarty dialog z załogą, która również musi być przekonana o słuszności tej decyzji.

Latarowski Dariusz
Po co zmieniać coś, co sprawnie działa?


Rogowska Małgorzata
WiK powinien zostać zakładem budżetowym ze względu na duże koszty przekształcenia i przewidywany wzrost cen wody (tak było w każdym przypadku przekształcenia w innych miastach). Celem spółki jest zysk, a moim zdaniem ZWiK ma przede wszystkim dostarczać mieszkańcom wodę i odbierać ścieki.

Rogowski Arkadiusz
Zakład Wodociągów i Kanalizacji powinien zostać przekształcony w spółkę.


7. Obserwując z boku obecną kampanię wyborczą, można porównać ją do gry w szachy. W momencie gdy przeciwnik nie patrzy zdejmowane są mu "figury z szachownicy". Czy kampania fairplay jeszcze istnieje, czy to słowo raczej można zaliczyć do archaizmów?



Gutowska Marta
Kampania raczej spokojna, oprócz incydentów z niszczeniem banerów upływa raczej spokojnie w granicach dopuszczalnych przez prawo.


Cebeliński Tomasz
Mogę wypowiadać się wyłącznie we własnym imieniu. Całą kampanię wyborczą prowadziłem i prowadzę z poszanowaniem godności człowieka. Nie używam celowo słowa: kontrkandydata, a stosuję słowo: człowiek. W żadnym momencie kampanii nie użyłem gestów, zachowań i postawy godzących w moje dobre imię, jak i innych osób ubiegających się o mandat w wyborach samorządowych.

Kiełczewski Adam
Kampania fair play istnieje, jednak w małych społecznościach pojawiają się małe konflikty, które z biegiem czasu przeradzają się w prawdziwe polityczne wojny. To nie specyfika naszego Grajewa, tak po prostu jest. Kampania prowadzona przeze mnie i mój komitet jest na pewno prowadzona fair. W tym miejscu chciałbym odnieść się do propagandy, która jest prowadzona niemal od początku objęcia przeze mnie urzędu, przez pewne środowiska osób niepogodzonych z przegraną. To przykre, że niektóre osoby nie pogodziły się z tym, że nastało nowe, młodsze i inne.

Latarowski Dariusz
Mam nadzieję, że nie jest to archaizm. Dużą rolę w kreowaniu wizerunku kampanii mają media, w szczególności Internet. Nie zawsze to, co czytamy w artykułach i komentarzach jest obiektywne. Uważam, że żaden kandydat nie wychodzi z założeniem „grania nieczysto”. Jednak machina może napędzić się zwykłą usłyszaną plotką. W swojej kampanii skupiam się na rzetelnym przedstawieniu mojej idei i programu. Każdy ma prawo do wyznawania innych priorytetów. Szachy to gra logiczna, sprawdzająca inteligencję. Przebiegłość, czy zawiść nie pomogą w wygranej, a wręcz mogą zaciemnić nam drogę ku zwycięstwie. Każdy powinien postępować w zgodzie ze swoim sumieniem. Wygrana to nie wszystko, należy pozostać człowiekiem, którym chce się być.


Rogowska Małgorzata
Z wyjątkiem kilku aktów wandalizmu (niszczenie materiałów wyborczych) nie spotkałam się z niechęcią innych kandydatów w stosunku do mojej osoby. Największą walkę toczą nasi „fani” na forach internetowych.

Rogowski Arkadiusz
Z żalem zauważam, że pojęcie fair play w kampanii na poziomie Grajewa nie istnieje. Myślę, że wyborcy również to widzą.


Redakcja ŻycieGrajewa.pl dziękuje za odpowiedzi i życzy powodzenia w nadchodzących wyborach



Strona Główna  |  Redakcja  |  Polityka Prywatności  |  Paintball Grajewo i okolice  |  ZG Panel  |  Laureaci konkursów  |  Ogłoszenia  |  Katalog Firm  |  Partonat Medialny  |  Reklama  |  Kontakt
redakcja@zyciegrajewa.pl © Życie Grajewa 2011